307 DANCE ACADEMY 2021-2022 SCHEDULE

 

MONDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:15-5:00 PM-Senior Hip Hop 

-Devon

4:00-4:45 PM-

4:00-4:45 PM-

5:05-5:50 PM-Spirit Team Int.-Adv.

(Ages 14 & up)

-Devon

5:15-6:00 PM-Spirit Team-Beg.-Int.

(Ages 14 & up)

-Janice

5:05-5:50 PM-Spirit Class (ages 6-8)

-Maliyah

6:00-7:00 PM-Senior Contemporay 2 

-Anthony

6:05-6:35 PM-

Junior/Teen Turns & Leaps

(Ages. 10-15-Beginner/Intermediate Level) 

-Janice

5:55-6:40 PM-Spirit Class (ages 9-12)

-Maliyah

 

7:05-8:35 PM-Senior Ballet 2

-Anthony

6:40-7:40 PM-Junior Jazz 2

-Laura K

6:45-7:30 PM-Petite Hip Hop/Jazz Combo

-Mariah

8:35-9:20-Teen/Senior Pointe 1-2

 -Anthony

7:45-8:30-

 

7:45-8:30- PM-Junior Hip Hop 2

-Mariah

   

8:45-9:30 PM-


TUESDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:00-4:45 PM-Tumbling Level 5/6

-Rachel

4:00-4:45 PM-Teen/Senior Hip Hop 1/2

-Makala

4:00-4:45 PM-Junior Jazz 1

-Bailey

4:50-5:35 PM-Tumbling Level 3/4

-Rachel

5:05-6:05 PM-Teen Jazz 2

-Janice

4:50-5:35 PM-Junior Hip Hop 1

-Maliyah

5:40-6:25 PM-Tumbling Level 1

-Haylie

6:10-6:55 PM-Teen/Senior Turns & Leaps

(Ages 14 & up Intermediate/Advanced Level)

-Janice

  5:40-6:40 PM-Kinderdance 3

-Megan

6:30-7:15PM-Tumbling Level 2

-

7:00-7:45 PM-Teen/Senior Jazz 1

-Laura D.

6:45-7:45 PM-Petite Ballet/Jazz

-Megan

 

7:50-8:50 PM-Teen Contemporary 1

-Ali

7:55-8:40 PM-

 

WEDNESDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:10-5:10 PM-J

4:30-5:15 PM-Spirit Class (ages 4-5)

-Gaby

4:10-5:10 PM-Pre-Petite Combo

(ages 5-7)

-Jennifer

5:15-6:15 PM-Junior Ballet 2

-Laura K

5:30-6:15 PM-Firecrackers

-Emily

5:15-6:15 PM-Petite Ballet/Tap

 -Jennifer 

6:20-6:50-Pre Pointe

-Laura K

 

6:20-7:20 PM-Senior Jazz 2

-Emily

 

6:20-6:50 PM-Terrific 2’s

-Tina

6:55-7:40 PM-Junior Contemporary

-Anthony

 

7:25-8:25 PM-Skills

(Intermediate-Advanced dancers ages 13 & up)

-Emily

6:55-7:55 PM-

7:45-9:00 PM-Teen Ballet 2

-Anthony

 

7:45-8:45 PM-

 

THURSDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:15-5:15 PM-Junior Ballet 1

-Izzy

4:00-4:45 PM-Kinderhop

-Bailey

4:30-5:15 PM-

Preschool Tumbling

-Haylie

5:30-7:30 PM-Competition Team

5:30-7:30 PM-Competition Team

5:20-5:50 PM-Kinderdance 1

-Stephanie 

 

 

5:55-6:40 PM-Kinderdance 2

-Stephanie

  7:35-9:00 PM- Teen/Senior Ballet 1

-Anthony

  7:35-8:35 PM- Teen Contemporary 2

-Laura K

6:30-7:35 PM-

 

 

7:40-8:25 PM-Junior Tap

-Stacy

 

FRIDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

 

 

 

5:30-6:45 PM-Ballet Techinque

(ages 13 & up-Int./Adv. Dancers)

-Anthony